Osvětlení interiéru

 

 

 

 

 

Podsvícení přístrojové desky

    Původně byla palubní deska podsvícena třemi miniaturními žárovkami 1,2W. K rozptýlení světla a zrovnoměrnění intenzity se používá světlovodného plastu bílé barvy, podsvícení tedy mělo nažloutlou barvu. Při náhradě LED diodami není možné pouze nahradit žárovky přímo za LED, protože LED diody mají malý vyzařovací úhel a i přes větší svítivost osvětlí palubní desku (PD) méně. Je nutné celou PD rozebrat a alespoň částečně vymontovat všechny "budíky". K podsvěcování jsem použil modré LED 3000Cd/30°, které prodávají např. v GM electronic. Opět jsem zvolil zapojení se stabilizátorem 10V (obr.1), jsou tedy zapojeny vždy 3ks LED v sérii (obr.2). Vždy jsem zapojil 3 LED na napájecí zdroj (přes stabilizátor 10V) a v zatemněné místnosti vyzkoušel nasvícení LED do světlovodivého plastu, v nejlepší pozici jsem LED vždy přilepil pomocí lepící tavné pistole. Takto zhotovený spoj je dostatečně kvalitní a spolehlivě odolává otřesům. Pomocí dalších trojic LED jsem nasvěcoval málo osvětlená místa, dokud jsem nedocílil rovnoměrného osvětlení celé PD. Celkem jsem použil 9ks LED diod. Trojice LED jsou pospojovány paralelně (obr.1) a z vnitřku palubní desky jsem vyvedl 2 vodiče, které napájí všechny LED. Stabilizátor jsem umístil na zadní část PD ze strany fóliového plošného spoje a upevnil šroubem M3. Napájení stabilizátoru (a tedy celého podvícení) jsem připojil na kontaktní plošky pro původní žárovky.

Obr. 1 - zapojení stabilizátoru

 

Obr. 2 - zapojení LED

Podsvícení multifunkčního displaye

    Display zobrazuje venkovní teplotu, čas a všechny údaje z autorádia - RDS, frekvenci, hlasitost, TA, TP, zvolený track na CD, ... Jde o podsvěcovaný LCD display. Původně byl podsvícen opět miniaturními žárovkami 1,2W, které mu dodávaly nažloutlou barvu. Výměna za LED je jednoduchá, stačí přímo do otvorů pro žárovky lepící pistolí přilepit LED a nastavit je do správné pozice. Jsou tedy zapojeny 2 LED v sérii + do série rezistor 270 Ohmů, tento celý obvod je připojen opět na kontaktní plošky jedné z původních objímek pro žárovku. K odmontování celého bloku displaye je nutné odpáčit průduchy topení a vyšroubovat zde 2 šrouby - viz foto níže.

 

Podsvícení přístrojové desky

    Celou přístrojovou desku je nutné rozebrat - viz. foto. Nejdříve je nutné odpáčit výdechy od topení, pod kterými jsou 2 šrouby, které drží horní část přístrojové desky. Další 2 šrouby jsou pod krytkami od posuvníku pro vnitřní cirkulaci vzduchu. Je nutné odmontovat všechny hmatníky a knoflíky (ovládání teplý/studený vzduch, ovládání ventilátoru, atd.) Knoflík pro ovládání ventilátoru je kombinovaný s vyhříváním zadního skla (vytažením), proto je nutné nejdříve pomocí pinzety odstranit sponku, která knoflík drží. Poté je možné sundat celý vrchní panel palubní desky. Pod ním jsou další šrouby, kterými se zpřístupní celá nosná část přístrojové desky. K podsvícení byly použity opět žárovky 1,2W, které jsem nahradil za LED stejným způsobem jako v případě podsvícení palubní desky včetně dalšího stabilizátoru. Celkem jsem použil 8ks modrých LED diod.

 

 

 

  

LED lišty pro podvícení prostoru pro nohy

    Lišty jsou vyrobeny z plexiskla a osazeny LED diodami, rozteč mezi jednotlivými kusy je 7cm. Délka jedné lišty je cca 40 cm, šíře asi 3cm, použil jsem tedy 5ks LED na jednu lištu. Lišty jsou připevněny pomocí stahovacích pásků a lepící pistole k spodní straně odkládací poličky (na straně spolujezdce) a k nosné tyči celé palubní desky (na straně řidiče). Lišty jsou napájeny opět přes další stabilizátor a svítí při rozsvícení světel. Pomocí jednoduchého zapojení časového relé se rozsvítí při otevření dveří a zhasnou cca 60s po jejich zavření - viz podrobný návod zde

 

 

 

Podsvícení cigaretového zapalovače

    Jednoduše náhradou původní žárovky za 2ks LED, umístěných po obvodu světlovodného kroužku. LED jsou zapojeny do série spolu s rezistorem 270 Ohm a připojeny na objímku původní žárovky.

 

 

Podsvícení originálního autorádia DELCO CDR500

    Protože žlutě podsvícené autorádio v modře podsvíceném interiéru nevypadá zrovna nejlépe, nahradil jsem všechny LED v autorádiu za modré. Všechny původní LED jsou žluté v provedení SMD, pod každým tlačítkem na odjímatelném panelu je jedna LEDka. Další 2 ks SMD LED jsou v podvícení knoflíku pro regulaci hlasitosti a 1 LED pro podvícení tlačítka EJECT. Tyto 3ks LED jsem nahradil za modré LED průměru 3mm, které se do původního prostoru vejdou. Opět jsem je přilepil pomocí lepící pistole. LED v odjímatelném panelu je nutné nahradit LED diodami v SMD provedení, velikosti 5x2mm (1206). Jejich cena je nejnižší u GM Electronic - cca 16Kč za SMD LED a 8Kč za LED průměru 3mm.

 

 

 

== tato stránka se nachází na adrese www.djpeak.cz ==