Zabezpečovací systém ZX-51

(vloženo 12.4.2006) 

  

 

 

    Systém je určen pro zabezpečení středně velkých a velkých objektů. Skládá se z ústředny, ovládacích terminálů, různých čidel a sirén. Ústředna umožňuje komunikaci pomocí GSM sítě a předává poplachovou informaci na mobilní telefon až na 3 telefonní čísla. V tomto konkrétním případě jsem použil 4 prostorová čidla RPC1 kombinující infrapasivní a mikrovlnný snímací princip snímání (později jsem je nahradil typem JS-25 Largo od firmy Jablotron - levnějšími, citlivějšími a mnohem spolehlivějšími), 2 laserové závory, 2 ovládací terminály CX51, 3 vnitřní sirény a 1 venkovní zálohovanou sirénu. V následujícím textu jsou popsány funkce celého systému a jeho jednotlivé prvky. Pod odkazy najdete schémata zapojení terminálů, napájecího zdroje a řídící desky ústředny.

 

Ústředna:

        Zabezpečovací ústředna ZX-51 je osazena řídící deskou ústředny, vyhodnocovacím modulem terminálů, GSM komunikátorem, výkonovým modulem a zálohovaným napájecím zdrojem.

       

Charakteristika ústředny:

Podrobný manuál k ústředně ZX51 (.doc/67kB)

 

Terminál CX51

    Slouží pro komunikaci s ústřednou ZX51. Obsahuje klávesnici s 12 tlačítky (numerické 0-9, * pro zrušení zadání, # pro potvrzení), 4 LED diody - červená (HLÍDÁNÍ), zelená (VYPNUTO), žlutá (ukládání kódů), modrá (přístup do paměti) a piezo pro zvukovou signalizaci. Vyhodnocovací jednotka je umístěna v ústředně, není tedy možné zásahem do terminálu ústřednu sabotovat. S ústřednou je propojen 3 ks UTP kabelu o 8 vodičích a v systému je možné připojit libovolný počet těchto terminálů.

 

     

     

 

Podrobný manuál k terminálu CX51 - přední strana + obsah (.doc/22kB)

                                                    - manuál (.doc137kB)

                                                    - deska plošných spojů pro terminál (v programu PADS)

 

Prostorová čidla RPC1      

Čidla RPC1 jsou prostorové pohybové snímače, kombinující infrapasivní (PIR) a mikrovlnný (MW) princip. Pokud má být čidlem vyvolán poplach, musí se zaktivovat oba snímače. Jejich citlivost je výborná - i při vzdálenosti 12m od čidla stačí pohyb o cca 1m. Snímaný úhel je 110°, napájení 12V a rozsah pracovních teplot je díky teplotní kompenzaci -20°C až 50°C.  Jejich cena je 890 Kč a k objednání jsou u firmy GM Electronic (www.gme.cz).

(Později se tato čidla ukázala jako nestabilní a nespolehlivá, proto jsem je nahradil čidly JS-25 Largo od firmy Jablotron - levnějšími, citlivějšími a mnohem spolehlivějšími)

 

Laserové závory

    Další čidla, která jsem v systému použil jsou laserové závory s ochranou proti sabotáži. Čidlo spíná při přerušení laserového paprsku, ale také při zasvícení laserového zářiče do přijímače závory - vysílač je totiž řízen impulsy z přijímače a přijímané impulsy musí mít stejnou frekvenci a fázi. Jde o stavebnici od firmy Flajzar (www.flajzar.cz). Spolehlivost i provedení těchto závor však není nikterak kvalitní a zaměření přijímače na vysílač je i na vzdálenost 10m velmi obtížné. Cena 390Kč za komplet vysílač + přijímač včetně krabiček je příznivá a při použití dodatečného masivního držáku lze tento prvek v systému použít. Jejich montáž je však "mravenčí práce", protože trefovat vodiče do miniaturní svorkovnice, navíc do krabičky, ve které se nepočítá s prostorem pro přívodní kabel... škoda slov.

    (Po čase používání jsem závory ze systému vyřadil, protože zaměření paprsku na 10m nešlo provést stabilně. Tyto závory nejsou spolehlivé).

 

  

 

 

Venkovní siréna OS365

    Venkovní zálohovaná magnetodynamická siréna 116dB od firmy Jablotron (www.jablotron.cz). Oproti předchozímu modelu je v celoplastovém plášti a je místo olověného akumulátoru osazena NiCd akupackem. Obsahuje též velmi výkonný LED blikač. Řízení sirény obstarává mikroprocesor a díky 3 jumperům je možné nastavit volitelné funkce: 1) potvrzení připravenosti bliknutím blikače každých 45s, 2) potvrzení stavu systému (zapnuto 2x pípnutí, vypnuto 1xpípnutí) a 3) prodloužená 60s aktivace blikače. Nechybí 2 snímače sabotáže - jeden pro sejmutí krytu sirény a druhý pro utržení sirény ze zdi. Snímače jsou precizně vyřešeny jazýčkovými magnetickými kontakty. Další výhodou je, že na svorce pro signalizaci stavu systému je možné měřit napětí akumulátoru přímo v ústředně bez nutnosti demontovat kryt sirény. Její cena je velmi příznivá - 1571Kč, což je zlomek ceny venkovních sirén zahraničních výrobců.

 

     

 

Vnitřní sirény

        V interiéru jsem použil 2 magnetodynamické sirény SA-116 a jednu piezoelektrickou sirénu SA-107, oba typy jsou od firmy Jablotron. Jejich akustický tlak 119dB a 123dB je naprosto dostatečný i pro větší prostor. Cena SA-116 je 285Kč, SA-107 stojí 290Kč.

 

Kabeláž

    K propojení všech komponentů zabezpečovacího systému jsem použil levný UTP kabel kategorie 5. Jde o kroucený čtyřpár, používaný pro počítačové síťě. Každý prvek systému je propojen jedním samostatným kabelem přímo do ústředny, pouze propojení s terminály je realizováno třemi UTP kabely. Cena UTP kabelu je kolem 5Kč/m.

 

    Závěrem popisu tohoto systému bych "pochválil" firmu Jablotron, se kterou mám jen pozitivní zkušenosti - co se týče doplňků tohoto systému tak i dalších prvků. Jejich výrobky jsou vždy spolehlivé a i relativně levné a často ušetří čas, peníze i zklamání nad neznačkovými výrobky.

== tato stránka se nachází na adrese www.djpeak.cz ==