Výroba DPS zažehlováním toneru

(vloženo 19.9.2008, doplněno 19.5.2009)

 

    Domácí výroba desek plošných spojů metodou zažehlování toneru je poměrně známá a mezi amatéry rozšířená. A to ať už s použitím speciální fólie, určené přímo pro tento účel či použitím pauzovacího papíru, zadní strany samolepky, fotopapíru a dalších. Princip je jednoduchý – na danou fólii se na laserové tiskárně vytiskne předloha DPS a potom se žehličkou zažehlí přímo na měděnou vrstvu kuprextitu. Toner se působením tepla z fólie slepí a přilne k DPS, při leptání v chloridu železitém (FeCl) je velmi odolný a nepodleptává se. Myšlenka této metody je zcela jasná – mnohonásobné zjednodušení práce oproti výrobě fotocestou při zachování téměř stejné kvality DPS. Kdo by nechtěl nahradit několik hodin strávených při výrobě DPS fotocestou za metodu, která nezabere více než 30 minut (včetně vyleptání desky).

    Nejdůležitější částí celého postupu je fólie do tiskárny, jejíž vlastnosti rozhodují o výsledku. Hned druhým článkem, který rapidně ovlivní výsledek je čistota povrchu kuprextitu. Je opravdu velmi důležité, aby povrch byl co nejhladší a nejčistší a toner ideálně přilnul. Co se týče fólie, vyzkoušel jsem různé druhy pauzáku, fólií (i tu speciální, určenou pro výrobu DPS), zadních lesklých papírů ze samolepek, fotopapírů... ale výsledek nebyl nikdy uspokojivý. Jednoznačně nejhorší byl pauzák, po něm fotopapír a nakonec lesklá část samolepky, se kterou se dalo dosáhnout přenesení cca 90% motivu na kuprextit. Přímo výborného výsledku jsem však dosáhl s tužší průhlednou fólií pro laserové tiskárny - na kuprextit jsem jednoduše přenesl téměř 100% předlohy (Obr. 2). Paradoxem navíc je, že jeden arch A4 této fólie stojí oproti té speciální kolem 6-8Kč. Fólii vyrábí firma Rayfilm Brno a její přesné označení je R1060 - matná průsvitná laser fólie. Objednat si ji můžete např. v e-shopu na stránkách www.rayfilm.cz nebo ji sehnat v některém lepším "papíráku" nebo kopírovacím centru.

    Krátkou teorii máme za sebou a můžeme se tedy pustit do díla:

 

1) Nejprve je nutné kuprextit (nebo kuprexkart) řádně očistit. Nejlepší je použít Sidol nebo jiný prostředek pro čištění kovů a jemný hadřík. Měděná plocha musí být po očištění zcela hladká, bez viditelných oxidací a nečistot, nejlepší, když se v ní alespoň trochu vidíme :) Je dobré vyčistit si větší kus a až potom vyříznout rozměr, který budeme potřebovat. To proto, že v opačném případě by se hůře čistily okraje a rohy desky. Po očištění omyjeme DPS vodou s jarem a vysušíme.

 

2) Vytiskneme zrcadlově předlohu DPS na fólii na laserové tiskárně (tak, aby při přiložení fólie na DPS byl toner v kontaktu s měděnou plochou = to je asi jasný :)). Viz fotka 1

 

3) DPS položíme na pevnou podložku (např. kousek sololitu nebo překližky) měděnou stranou nahoru. Na ní přiložíme fólii s motivem plošného spoje, který překryjeme pečícím papírem. Žehličku nastavíme na teplotu odpovídající stupni „vlna“.

 

4) Zažehlujeme rovnoměrně cca 1-2 minuty (podle velikosti desky), na žehličku rozhodně nijak netlačíme! Přes pečící papír je motiv DPS dobře viditelný, takže průběžně stav DPS kontrolujeme – dokud se na některých místech desky nezačne nepatrně (!) rozlévat toner. To je spíše ta nejpozdější chvíle. V tom okamžiku zažehlování ukončíme a necháme DPS asi 5 minut vychladnout.

 

5) Po vychladnutí desky postupně strhneme fólii, případné nedostatky opravíme lihovým fixem. DPS je připravena k leptání (fotka3). Leptáme v roztoku chloridu železitého FeCl3.

 

6) Po vyleptání z DPS smyjeme toner, nejlepší je použít nitroředidlo – ostatní rozpouštědla nejsou dostatečně silná a očištění není tak snadné (fotka6).

 

7) Vyvrtáme DPS podle předlohy, malé otvory vrtákem 0.9mm, větší (např. diody, výkonová relé, svorkovnice atd). vrtákem 1.5 mm, ostatní podle potřeby.

 

8) Velmi jemným brusným papírem lehce zdrsníme DPS a poté omyjeme vodou a mýdlem.

 

9) Roztokem kalafuny v lihu nahrubo nalakujeme spoje pro lepší pájení (fotka7).

 

10) Lihem očistíme případné skvrny, které by se vytvořily protečením laku na stranu součástek.

 

11) Zapájíme DPS podle osazovacího plánu

 

12) Důkladně desku zalakujeme ze strany spojů roztokem kalafuny v lihu, případně speciálním lakem i ze strany součástek (má-li být deska klimaticky odolná).

 

A to je vše. Postup od čištění kuprextitu po zažehlení desky a její přípravu na leptání nezabere více než 5-10 minut, což někomu kdo je zvyklý vyrábět desky fotocestou může znít jako pohádka. Zarputilých protagonistů fotocesty je určitě mnoho a i já jsem jím byl, dokud jsem si vše nevyzkoušel. Není problém zažehlit i rozměrově větší desky ani oboustranné. Přitom kvalita desky je srovnatelná s deskou, vyrobenou forocestou. Já jsem s touto metodou nadmíru spokojen a rezist s vývojkou jsem uklidil na jiné příležitosti..

== tato stránka se nachází na adrese www.djpeak.cz ==