6ti kanálový výkonový zesilovač pro domácí kino

 

 

 

    Tento zesilovač jsem postavil již před několika lety, ale v současnosti jsem jej lehce zmodernizoval. Základ zapojení však zůstal stejný. Zesilovač je předurčen jako výkonový stupeň pro domácí kino, výstupní sinusový výkon je 5x15W pro kanály: levý a pravý přední, levý a pravý zadní a center, a 30W pro subwoofer. Vyvážení jednotlivých kanálů se nastavuje tahovými potenciometry na předním panelu.

    V krabici přístroje je deska zesilovače (obsahuje všech 6 kanálů na jedné desce), deska napájecího zdroje a reléový modul. Ochrany reproduktorů jsou již obsaženy v použitých obvodech TDA2030 (ochrana proti přehřátí a zkratu na výstupu), reléový modul pouze zprostředkovává zpožděné připojení reproduktorů (pro odstranění "lupanců" po zapnutí).

    Přes zastaralost použitých obvodů TDA2030 podává slušný zvuk a pro domácí kino naprosto dostatečný výkon .

 

Schéma zapojení zesilovačů 15W

Schéma zapojení 5ti kanálů 15W zesilovače (kliknutím na obrázek se otevře schéma v původním rozlišení)

 

    Základem je integrovaný obvod TDA2030 v doporučeném zapojení. Protože zdroj poskytuje pouze nesymetrické napájecí napětí 28V, je neinvertující vstup připojen na "umělou zem". Ta je vytvořená rezistory 100k a stabilizována kondenzátorem 100u. Vstupní odpor zesilovače je 47k, hlasitost daného kanálu se nastavuje tahovým potenciometrem 100k/G. Zisk zesilovače je určen rezistorem 47k ve zpětné vazbě a rezistorem 1k5. Výstupní obvod obsahuje Boucherotův člen a ochranné diody. Reproduktor je oddělen elektrolytickým kondenzátorem 2m2. Všech 5 kanálů je zapojeno shodně.

 

Schéma zapojení zesilovače 30W

Schéma zapojení zesilovače 30W pro subwoofer

 

    Zesilovač pro subwoofer pracuje v můstkovém zapojení - to obsahuje 2 jednoduché zesilovače buzené v protifázi. Výstupní výkon může být až čtyřnásobný v porovnání s výkonem, kterého dosahuje jednoduchý zesilovač. Reproduktor se zapojuje mezi oba výstupy.

 

 

Schéma zapojení napájecího zdroje

Schéma zapojení napájecího zdroje

 

    Základem zdroje je dostatečně dimenzovaný toroidní transformátor 180W. Protože jsem použil právě dostupný kus, má kromě hlavního silového vinutí 20V/8A ještě další vinutí 220V a 15V. Ta jsou nevyužita a jsou vyvedena na konektory - 220V na konektor EURO a 15V na běžný Canon. Výstup ze silového vinutí je usměrněn diodovým můstkem, dimenzovaným na 10A. Vyhlazení napětí zajišťují kondenzátory s kapacitou přes 18mF. Výstup zdroje je jištěn pojistkou 10A a dále je vene přímo na desku zesilovače.

 

   

 

Konstrukční uspořádání

    Krabici zesilovače jsem vyrobil z ocelového plechu tloušťky 1mm, přední panel je z duralového profilu. Popisky panelu jsem vytiskl na průhlednou samolepící fólii. Motiv samolepky je ke stažení zde. Velikost přístroje odpovídá standardním rozměrům pro skříň RACK 19".

    Potenciometry jsou připevněny použitím lepící pistole na samostatném subpanelu. Dráhy potenciometrů jsem původně podsvítil červenými LED diodami, které jsem později vyměnil za modré. Z důvodu použití zesilovače k domácímu kinu jsem LED později odstranil.

== tato stránka se nachází na adrese www.djpeak.cz ==