Jak vytisknout předlohy DPS z programu PADS 4.09

 (vloženo 6.4.2009)

    Přestože už delší dobu kreslím předlohy DPS v Eaglu, dřívější desky jsem navrhoval v PADSu, který je „předpotopní“ a zastaralý (z roku 1992). Navíc je to jen Demo, které je omezené počtem součástek i spojů. Často však dostávám dotazy, jakým způsobem vytisknout předlohu DPS k některé konstrukci z tohoto webu. Proto jsem sepsal tento návod, jak postupovat. Bohužel z DOSu nejdou udělat screenshoty, takže se omezím pouze na prostý text :)

 

Hned na začátku však musím zdůraznit, že verze programu PADS, ve které byly předlohy navrženy, funguje pod DOSem - z toho vyplývá, že tisk je možný pouze na laserové tiskárně s LPT portem!!! Případně přes nějaký softwarový emulátor LPT portu.

 

  1. PADS si stáhněte z odkazu, který je na konci tohoto článku. Je to archiv zip, po jeho rozbalení se vám vytvoří složky CAM, FILES, LIB, LOGFIL a řada dalších souborů. Nejprve do složky FILES nakopírujte předlohu DPS, kterou budete chtít tisknout (je to soubor s příponou .job)

  2. Spusťte PADSGO.BAT

  3. V menu programu vyberte myší PADS PCB

  4. Spustí se PADS ve vší své kráse :) Ovládá se buď myší nebo klávesami F1-F10 podle menu, které je v levém sloupci.

  5. Klikněte na In/Out (nebo stiskněte F1) a potom na Job In. Zadejte buď přímo název souboru, nebo zadejte * a vyberte soubor ze seznamu (vybírá se ze souborů, které jsou ve složce FILES).

  6. Nyní máte otevřenou předlohu, kterou chcete tisknout. Vraťte se do hlavní nabídky (F10) a najeďte na nabídku CAM (F9). Zadejte libovolný název podadresáře CAMu (třeba písmeno a, to je jedno).

  7. V CAMu zvolte Direct, potom Laser Printer, potvrďte Proceed. Tyto položky se vybírají myší a dbejte na to, abyste stále v menu měli kurzor na ikonce Select.

  8. V dalším okně vyberte Artwork plot. V pravé části okna je tabulka vrstev, kde můžete případně vybrat jinou vrstvu, kterou budete tisknout 1=bottom, 2=top. Pokud je deska jednostranná, pak musí být vybrána vrstva Bottom, tedy 1. Opět potvrďte Proceed.

  9. Další okno je pro výběr toho, co chcete tisknout. Následně předpokládám, že budete tisknout pouze motiv plošného spoje:

10.    Opět potvrďte, co jste vybrali pomocí Proceed

11.    V předposledním okně se vybírají parametry tisku:

12.    Potvrďte Proceed a v posledním okně vyberte (kromě již vybrané horní položky Add to batch file) i tu spodní a naposled potvrďte Proceed.

13.    Z tiskárny vyjede požadovaná předloha a s tou už naložte podle svého uvážení :)

 

  

Ke stažení:

PADS 4.09 Demo (.zip 2,16MB)

== tato stránka se nachází na adrese www.djpeak.cz ==