LED PAR 36 - analýza

 (vloženo 6.4.2009)

 

    Současný trend diskotékové osvětlovací techniky ovládá technologie LED diod, kterými se nahrazují konvenční žárovkové či výbojkové světelné zdroje. LEDky najdeme jak v různých scanech a paprskových efektech, tak v klasických PAR reflektorech. Konkrétně u PAR-36, kterému se v tomto článku „podíváme na zoubek“, je svítivost LED diod plně srovnatelná s dříve používanou žárovkou 30W.

    Reflektor vyrábí firma Eurolite a jeho současná cena (březen 2009) je asi 900Kč. Výhoda oproti žárovkové verzi je zejména v životnosti, kterou mají LED diody mnohonásobně vyšší. Z toho důvodu se ani nevyměňují. Další výhodou je míchání RGB barev, takže reflektor dokáže posvítit prakticky jakoukoli barvou a okamžitě jí může změnit. Řízení barev probíhá klasicky přes DMX sběrnici z počítače PC. Druhou možností je autonomní provoz, kdy PARka bliká nebo svítí podle přednastavených efektů (ty se volí DIP přepínačem, který je v zadní části reflektoru). Na DIP přepínači se rovněž nastavuje adresa pro DMX. Odběr celého reflektoru je asi 10W, přičemž spotřeba LED je asi 7W (čtvrtinový příkon oproti žárovce při zachování stejné svítivosti). Takové jsou tedy výhody a funkce, můžeme se tedy mrknout dovnitř:

   

   

 

    Po odmontování předního plexi se dostaneme k DPS, na které jsou osazeny LEDky. Ty jsou zapojeny vždy po trojicích, každá trojice má omezovací rezistor, kterým se nastavuje proud a kompenzují se tak i případné odchylky parametrů jednotlivých kusů LED. Na jednu barvu je celkem 9 trojic, celkem je tedy 27 LED každé barvy... a barvy jsou 3, takže celkem reflektor svítí 81 LEDkami. U zapojení LEDek se však pozastavím a to proto, že po změření proudu jsem zjistil jednu nemilou, ale očekávánou skutečnost – přestože maximální trvalý proud pro jednu LED je 20mA, naměřil jsem téměř 28mA. Znamená to překročení povoleného proudu o 25%. Co k tomu výrobce vedlo – svítivost takto přebuzené LEDky se výrazně zvyšuje, přičemž se však zkracuje její životnost (odhadem na polovinu). Důsledkem toho pak je vynechávání nebo samovolné blikání některé trojice LED (což už jsem v praxi po roce používání takové PARky bohužel viděl).

 

   

 

    Pod DPS s LEDkami je umístěné trafo, ze kterého se celá PARka napájí. Vypadá standardně čínsky a stejně tak vypadá i izolace a hlavně průřez vodičů, které z něj vycházejí. No na homologaci nebo atest by to určitě nebylo J. Pro jistotu ale nechybí trubičková síťová pojistka, která je osazena v pojistkovém pouzdru, přístupném zvenčí (na zadním panelu). Trafo je zasunuté v drážce a je připevněno dvěma šrouby. Po odejmutí trafa se dostaneme konečně k řídící desce, která mě příjemně překvapila. Hlavně proto, že je na ní osazena klasická jednapadesátka (ATMEL 89C2051), která všechny funkce řídí. Taktovaná je krystalem 16MHz. DIP spínač je zapojen přímo na její porty a nastavuje logické 0 podle toho, které „pacičky“ spínače jsou sepnuté. Výstup dat pro DMX je oddělen obvodem SN751768, což je budič sběrnice a převodník na 10V úroveň. Konektory pro DMX jsou známé XLR-JACKy, které jsou spojeny paralelně – tak, aby se dala sběrnice řetězit do dalších světel. Další co mě příjemně překvapilo, jsou výstupní tranzistory TIP122 (100V/5A), tady výrobce ani zdaleka nešetřil a naddimenzoval je více než 10x. Poslední součástí desky je zdroj napájecího napětí – nejprve usměrňovač napětí z trafa a filtrace 1000u/25V a 470u/25V, naprázdno je zde napětí 13,7V. Tímto napětím je napájen společný pól všech LEDek. Při zatížení všemi LED však napětí klesne asi na 12V – a z toho vyplývá, že i svítivost se nepatrně změní (např. pokud rozsvítíme samostatně modré LED, budou svítit více, než když je rozsvítíme současně s ostatními). Naštěstí není tato změna zřetelná. Napětí pro procesor vyrábí známý stabilizátor 7805, který není chlazený – ale určitě by si to zasloužil, protože při rozsvícení všech LED docela „topí“.

   

   

 

    Asi tolik k rozboru tohoto světla. Motivovalo mě to minimálně k pokusům o naprogramování své 2051 a hrátky s DMX. Na straně druhé přiznávám, že pokud mám zhodnotit celý výrobek, rád prohlásím, že svítivost LED diod je v tomto případě plně srovnatelná, ne-li vyšší než u PAR-36 se žárovkou. Kvalita provedení „alá Čína“ je vzhledem k ceně určitě přiměřená.

 

Ke stažení:

Katalogový list obvodu SN751768

Katalogový list tranzistoru TIP122

== tato stránka se nachází na adrese www.djpeak.cz ==