Kde nakupovat elektrosoučástky

(vloženo 6.4.2009)

 

V tomto článku bych rád shrnul zkušenosti, které mám s různými firmami v ČR, prodávajícími elektrosoučástky.

GM electronic (www.gme.cz)

    Jedna z největších firem v tomto oboru u nás, po celé republice mají několik maloobchodních i velkoobchodních poboček a samozřejmě i zásilkové služby, které zasílají vybrané zboží na dobírku. K objednávání slouží e-shop na jejich webu, kam je nejprve nutné se zaregistrovat.

    Už někdy v roce 97, kdy jsem osobně nakupoval elektrosoučástky na jejich prodejně v Praze (tehdy v Sokolovské ulici) mi přišlo jednání prodavačů povrchní a neochotné. Od té doby jsem v této prodejně nebyl. V poslední době jsem si ale několikrát objednal zboží přes svého kamaráda, který mi jej na prodejně osobně vyzvedl. Samozřejmě i přesto, že zboží předem objednal, dostal toho na prodejně většinou jen polovinu. V loňském roce (2008) jsem si objednával přes zásilkovou službu (mimo jiné) modré LEDky z jejich nabídky, kde 1ks vycházel asi 7Kč. V objednávce jsem měl nejprve 10ks a telefonicky jsem hovořil s nějakým „pánem“ a přiobjednal si 100 ks těchto LED, protože původně jsem takové množství chtěl. Načež mi odpověděl „noo já nevim, jestli to půjde, já jim to tam dám a oni mě s tím stejně vyhoděj“. Prostě ochota na Ntou, co mi je do toho. Nakonec jsem se s tímto idiotem nějak domluvil a přiobjednal jsem si 100 LEDek, celkem tedy 110ks. Když mi po pár dnech zboží přišlo, LEDky byly naúčtované za 770 Kč a bylo jich samozřejmě jen 10ks místo 110ks. Ihned jsem jim volal a opět podobně ochotný člověk mi klidným hlasem řekl „tak si pošlete fakturu na reklamační oddělení a uvidíme, co se dá dělat“. Po týdnu mi přišlo zbylých 100 LEDek jako výsledek reklamace. Omluvy nebo něčeho podobného jsem se nedočkal. Další zkušenost jsem měl před pár dny, kdy jsem si objednal zboží opět na dobírku přes e-shop a potom co se více než týden nic nedělo a objednávka byla stále ve statusu „vyřizuje se“ jsem se rozhodl těmto skvělým lidem opět zavolat. Místo toho zřídili informační linku, kde si člověk povídá s automatem. Asi po 5ti minutách jsem se dostal k informacím o své objednávce, kde mě automat oznámil, ať se přihlásím do e-shopu na jejich webu a status zjistím tam. To byla vzhledem k tomu, že do e-shopu jsem se přihlašoval během toho týdne každý den, abych zjistil, jestli se objednávka už vyřídila, velmi cenná informace. Poslední šance, která byla, byl e-mail. Ani na ten jsem nedostal odpověď a místo toho po asi 10ti dnech mi přišla SMSka od PPL, že mají pro mě zboží připravené. 3x hurá ale opět zkazil pohled na fakturu. Dopravné a balné vyšlo na úctyhodných 139 Kč, což je opravdu nemalá částka. Další ještě lepší zjištění bylo, že místo 3 stroboskopických majáčků byly v zásilce 3 stejně barevné FASTON konektory. Naúčtovány byly majáčky za cca 450Kč a místo nich jsem obdržel (byť stejně barevné jako objednané majáčky) fastony v hodnotě asi 4,50 Kč. I toto jsem po telefonu vyreklamoval a po pár dnech přišly zbývající majáčky. Nevím, jestli je to náhoda, ale 2x jsem si u této firmy objednal zboží poštou a 2x mi přišlo něco úplně něco jiného, než mi naúčtovali…

    Ano, GME má relativně nízké ceny součástek a poměrně široký výběr, ale v porovnání s konkurenčními firmami, které popíšu níže jsou ceny srovnatelné. A hlavně jejich ochota je až zarážející. Je zřejmé, že se zaměřují na velkoobchod a maloobchodní zákazníci je nezajímají.

HADEX (www.hadex.cz)

    Menší firma, která působí v Ostravě a funguje již řadu let (asi stejně dlouho jako GME). Když jsem si úplně poprvé objednával součástky na dobírku, bylo to právě přes tuto firmu. Poštovné tenkrát stálo asi 40Kč (rok 96) a balné se žádné neplatilo. Zboží přišlo vše v pořádku. Po řadě let, v loňském roce (2008), kdy jsem sháněl LEDky na LED panely (viz návod v sekci elektrotechnika), měl Hadex mnohem nižší ceny. Přestože parametry LEDek byly shodné s těmi, co jsem znal z GME, nemohl jsem si být jistý, že svítit budou stejně. Proto jsem do firmy Hadex poslal mail s tím, že bych si chtěl těchto LEDek objednat větší množství (asi 500ks) a zda by mi poslali na vyzkoušení cca 2ks. Po pár dnech mi od nich poštou přišel tištěný katalog a v něm 10ks vybraných LED, úplně zadarmo. Chvilku jsem si připadal jako v ráji J, protože na takové jednání jsem si už odvykl. LEDky svítily úplně stejně jako ty z GME a místo 5Kč za kus vycházely asi na polovinu. Proto jsem si objednal slíbených 500 ks a ušetřil tím více než 1000 Kč oproti cenám GME. Zboží přišlo po cca 3 dnech od objednání a bylo zcela  pořádku, LEDky byly dokonce vakuově zabalené.

    Takže naprostá spokojenost, jejich služeb budu určitě využívat dál. Ceny LED mají rozhodně výrazně nižší než GME, ostatní zboží je většinou trochu dražší. Ostatní sortiment ale není příliš široký, v jejich nabídce najdeme spíše základní zboží. Jednání prodavačů a úroveň služeb je ovšem na výbornou.

TIPA (www.tipa.eu)

    Také menší firma se zásilkovou službou i kamennými obchody. Zboží jsem si neobjednával na dobírku, ale vyzvedl mi ho kamarád osobně na prodejně v Brně. Objednával jsem e-mailem, přičemž mi po pár hodinách přišlo potvrzení, jaké zboží mají a jaké ne, a zodpověděli mi otázky na přesnější specifikaci zboží. K odběru bylo zboží připravené do druhého dne, kamarád jej vyzvedl, zaplatil a vyřízené to bylo hned.

    Celkově jednali rychle a ochotně a vše bylo v pořádku. Cenami se a sortimentem se podobají GME a pro mě je Tipa vhodnou alternativou. Stejně rozsáhlý sortiment jako GME ale nemají, jemu se spíše podobá dále uvedená firma GES.

GES (www.ges.cz)

    Firma podobného rozsahu jako GME, se sítí obchodů po celé ČR a rovněž i zásilkovou službou. Zde jsem si objednával jak e-mailem, tak e-shopem s vyzvednutím buď na prodejně, nebo poštou. Na prodejně bylo zboží připravené vždy do druhého dne, nikdy se mi nestalo, že by něco nebylo skladem. Stejně tak vyřízení objednávky zásilkovou službou bylo rychlé a bezproblémové.

    Ceny jsou zde převážně vyšší, ale jsou výrazné slevy při větším odběru (už od 10ti kusů). Služeb této firmy už moc nevyužívám zejména proto, že kamenný obchod nikde poblíž nemají a pokud bych objednával zásilkovou službou, pak bych volil některou z výše zmíněných firem (kvůli cenám). Přesto poskytují velmi dobré služby a mám s nimi jen dobré zkušenosti.

FLAJZAR (www.flajzar.cz)

    Firma Flajzar nabízí převážně el. stavebnice a výrobky dle vlastního návrhu. Také elektrosoučástky a finální výrobky z dovozu, obvykle velmi levné. Tyto velmi levné výrobky jsou asi jediným lákadlem, kterým mě může firma Flajzar oslovit,  protože el. stavebnice jsou většinou poměrně amatérsky zpracované. Prostě DPS a maximálně i krabička, ale sestavit z toho použitelný celek prakticky nejde. Popíšu např. jejich laserovou závoru - místo pro rohové otvory v DPS žádné není, vše je nahečmané tak, aby destička byla co nejmenší (a tím pádem pro výrobce co nejlevnější). Svorkovnice miniaturní, téměř nepoužitelná. Protáhnout kabel do krabičky nejde, protože na něj není místo a krabička ani nejde sešroubovat. Asi se předpokládá, že do krabičky povedu jen 2 holé dráty o průměru 0.5mm. Tady to opět někdo nedomyslel…

    Stejné zkušenosti mám s jejich GSM pagerem GPA1, který jako stavebnice stojí kolem 1000 Kč. Ano, tento modul má i krabičku, kam celkem dobře deska pasuje a z konstrukčního hlediska je na tom tato stavebnice mnohem lépe. Funkčně ovšem nikoli. Některé funkce jsou nedoprogramované a neodladěné a zařízení se nechová podle návodu. Připadá mi to, jako by někdo napsal program a ani ho v praxi nevyzkoušel. Další popis tohoto modulu najdete v článku Jednoduchý GSM alarm.

    Další zkušenost mám se stavebnicí dálkového ovládání na frekvenci 433MHz. Nejprve jsem si kupoval celou stavebnici (přijímač s jedním vysílačem) a komplet to vyšlo asi na 800 Kč. Avšak o 100 kč levněji se nyní dá koupit kompletní profi výrobek dálkového ovládání se dvěma ovladači, v krabičce s kabeláží (na www.levnealarmy.cz). Ovšem s jednodušším kódováním, zatímco Flajzar slibuje 80-ti bitový plovoucí kód, což u mě rozhodlo. Po několika měsících používání mi začala zlobit klíčenka dálkového ovládání a po čase odešla úplně. Objednal jsem si jinou, která když i přišla, tak nefungovala. Po několika telef. domluvách s jejich technikem jsem se nakonec dozvěděl, že si musím kromě této klíčenky za 250 Kč koupit ještě jiný procesor do přijímače, protože už vyrábí novou verzi a procesor s původním programem už prostě nenabízí (nevím jestli mají ve firmě takový bordel anebo nemají starší verze programu uloženy…?). Co mi zbylo, objednal jsem si za 250 novou klíčenku a za 250 procesor, původní sada skončila v koši. Mezitím jsem měl od Flajzara koupenou další tuto sadu (4x vysílač a 1x přijímač), která naštěstí funguje jakš takš dobře. Až na klíčenky, které občas zazlobí, z ničeho nic se vybije baterie anebo „sjede“ v krabičce klíčenky DPS a samovolně se stiskne nějaké tlačítko. Prostě na tuto sadu není spoleh a je předražená. Naštěstí ji už Flajzar ani nenabízí.

    Tato firma však má alespoň zkušené techniky, kteří mi vždy telefonicky poradili jak s problémem, který jsem měl s některým z jejich výrobků, tak mi podali podrobné informace a specifikace zboží, na které jsem se dotazoval. Stavebnice nabízí některé relativně levné, avšak stavebnice vlastního návrhu jsou dost drahé. Zpracování stavebnic je opravdu amatérské. Nabízí však různé výprodeje a finální výrobky, které jsou často za pár korun a pro bastlíře jsou použitelné do dalších zařízení, nebo na rozebrání na součástky. Jinak elektrosoučástky, které tato firma nabízí, jsou celkově drahé.

 

A to je z výčtu mých zkušeností s firmami, prodávajícími elektrosoučástky tak nějak všechno. Přeji hodně štěstí při nákupu a hlavně nenatrefit na blbce :)

== tato stránka se nachází na adrese www.djpeak.cz ==