Jednoduchý GSM alarm

 

 

Nákup této stavebnice od firmy Flajzar silně nedoporučuji. Jedná se o velmi amatérsky zpracovanou stavebnici, která v praxi nefunguje spolehlivě a je zdrojem dalších problémů. Tento modul skončil po ročním používání v šuplíku a nahradil jsem jej vlastním návrhem GSM alarmu. Jsou to vyhozené nemalé peníze a další spousta starostí.

 

    Tato malá zabezpečovací ústředna je vhodná pro menší objekty a nenáročné uživatele. Rozlišuje pouze jednu bezpečnostní smyčku, na kterou je možné připojit libovolný počet čidel. Jejím základem je sestavená stavebnice GSM modulu od firmy Flajzar. Další součástí ústředny je zálohovaný napájecí zdroj, který napájí GSM modul, připojená čidla a zajišťuje nabíjení bezúdržbového akumulátoru 12V. Napájení a nabíjení mobilního telefonu řídí GSM modul.

    Narozdíl od této konstrukce je GSM modul v této sestavě použit jako řídící jednotka ústředny, ne pouze jako výstupní GSM komunikátor. Systém se ovládá pouze prozvoněním z jednoho ze 3 oprávněných čísel – při zapnutí hlídání ústředna zpět prozvoní na číslo, kterým bylo hlídání zapnuto. Při vypnutí hlídání neprozvání. Probíhající poplach je signalizován piezosirénou a zároveň prozvoněním 3 oprávněných čísel a zasláním poplachových SMS zpráv. Délku poplachu jsem prodloužil úpravou zapojení modulu, protože 35s je poměrně málo – port, který spíná přes tranzistor T1 poplachové relé jsem odpojil a bázi T1 zapojil na port, který spíná LED „ALARM“ – ta svítí po celou dobu poplachu.

 

 

 

    Program pro PIC16F628, který je jádrem celého GSM modulu však má několik nejasností a zřejmě nebyl řádně odladěn – např. pokud prozvoněním zapneme hlídání a ihned prozvoníme ještě jednou, hlídání se zapne a vypne, ale přesto systém prozvoní zpět a potvrdí zapnuté hlídání. Další chybou je, že pokud je nastavena možnost „odposlech prostoru“, při zapnutí hlídání systém prozvání všechna 3 čísla, ne pouze uživatele, který hlídání zapnul. Nejen, že ostatní uživatele otravuje J, ale nutí nastavit zasílání poplachových SMS zpráv, protože jinak nelze rozlišit, jestli systém prozvání na potvrzení zapnutého hlídání nebo signalizuje probíhající poplach. Přesto se tento GSM modul pro jednoduché aplikace dá použít.

    Schéma zapojení GSM modulu neuvádím, protože je autorským dílem fy. Flajzar. Ze stejného důvodu neuvádím bližší popis. Zapojení zálohovaného zdroje je shodné s tímto zdrojem.

== tato stránka se nachází na adrese www.djpeak.cz ==