10-ti pásmový grafický equalizér

 

 

    V signálovém řetězci nízkofrekvenční soustavy se používá korekčních obvodů, které slouží k úpravě spektra přenášeného signálu. Korekce je rozdělena do několika pásem, každé pásmo má většinou (s výjimkou parametrických EQ) pevně nastavenou střední frekvenci a otáčením daného potenciometru se mění amplituda signálu (např. o ±15dB). Nejčastěji se setkáme s korekcemi dvojpásmovými (basy a výšky) – např. u kompaktních výkonových zesilovačů pro domácí použití, nebo s třípásmovými (basy, středy, výšky) – např. u mixážních pultů. Pokud ale potřebujeme přesněji vyvážit např. nedostatky reprosoustav, akustiku sálu, omezit rezonanční kmitočet subwooferu atd., nebude nám malý počet pásem a malá jakost vyhovovat. Pro tyto účely se používají grafické ekvalizéry – grafické proto, že využívají tahových potenciometrů a poloha běžců jednotlivých pásem odpovídá průběhu kmitočtové charakteristiky. Dělí se na oktávové (10ti pásmové), dvoutřetinooktávové (15ti pásmové) a třetinooktávové (30ti pásmové), dělící kmitočty jsou dány ISO normou, stejně tak jakost jednotlivých filtrů. Ekvalizéry s menším počtem pásem (5, 7, atd.) jsou spíše pro vylepšení vzhledu zařízení, než pro pořádnou práci.

   

    Při návrhu ekvalizéru jsem uvažoval spíše domácí použití, zvolil jsem 10 pásem. Protože se čím dál hůře shání tahové potenciometry, zakoupil jsem u firmy Flajzar stavebnice 8 pásmového EQ a přiobjednal si další potenciometry, abych mohl doplnit další 2 filtry – pásmo 32Hz a 16kHz.

 

Parametry:

Střední frekvence pásem:

32Hz, 64Hz, 125Hz, 250Hz, 500Hz, 1kHz, 2kHz, 4kHz, 8kHz, 16kHz

Potlačení/zdůraznění pásma:

±15dB

Zisk výstupního zesilovače

+10dB

Vnitřní napájení

±15V

 

Schéma zapojení: schema.jpg

   Na schematu je celkem 8 filtrů, využívají OZ a jsou zapojeny jakou tzv. syntetické induktory. Jedná se v podstatě o klasické rezonanční obvody (RLC sériově), ale indukčnost je nahrazena kapacitou. Zbývající 2 pásma, která na schématu chybí se zapojí stejně jako ostatní, kapacity kondenzátorů pro pásmo 32Hz jsou 2,2uF a 150nF a pro pásmo 16kHz jsou 5,6nF a 270pF.

 

Konstrukce:

    Krabici pro přístroj jsem vyrobil z ocelového plechu tl 1mm, přední panel je z duralu tl. 4mm. Potisk panelu je na samolepící fólii, návrh panelu je v programu Autocad. Dráhy tahových potenciometrů jsou modře podsvíceny LED diodami.

 

 

== tato stránka se nachází na adrese www.djpeak.cz ==